O Havířovu se mluví úplně všude. Primář MUDr. Hynek Canibal změnil dětské oddělení havířovské nemocnice k nepoznání

12.09.2022

Hynek Canibal už čtyři roky vede dětské oddělení havířovské nemocnice. Za tu dobu ho se svým týmem změnil téměř k nepoznání. Zavedl do péče o malé pacienty přístup, díky kterému jezdí do Havířova lidé z celé země. "Vnímáme nemocného dětského pacienta a jeho rodinu jako součást celé léčebné péče," popsal v rozhovoru pediatr, specialista na neonatologii, kardiologii a také sportovní lékařství.

Dětské oddělení v havířovské nemocnici patří mezi ty, kde personál vychází co nejvíc vstříc potřebám malých pacientů i jejich rodičů. Návštěvní hodiny neexistují, rodiče mohou přijít kdykoli a zároveň mohou být u každého vyšetření. Proč jste se rozhodl takový model zavést?

Protože je to správný model. Jde o systém péče o celou rodinu, takzvaný Family Centred Care. Vnímáme nemocného dětského pacienta a jeho rodinu jako součást celé léčebné péče. Jde o přístup personálu, kdy se musí brát rodiče jako někdo, kdo patří k dítěti. Dítě nemá být, z celé řady dobrých důvodů, v nemocnici samotné. Přítomnost rodičů mu prospívá a není v takové úzkosti.

V čem je to vlastně pro děti i rodiče výhodné?

I dospělý, když jenom vstoupí do nemocnice, cítí se lehce nesvůj. A dítě mnohem více, protože neví, co ho čeká. I když se lékaři a sestřičky snaží být velice vstřícní, tak pořád to není jeho máma a táta. Rodiče prostě nenahradíte. Jsou u všech vyšetření, odběrů, leží s dítětem v nemocnici. Na JIPce má pak přítomnost rodiče na dítě velmi pozitivní vliv.

Zatím stále bojujeme s přítomnosti rodičů na sále, to se zatím nepovedlo prosadit tak, jak bych si to já přál. Ne operace samotná, ale než dítě usne, aby tam rodič mohl být. Jsou modely ve světě, které fungují a mě by se to líbilo zavést. Zatím ale trochu narážíme na anesteziology, kteří to úplně nechtějí. No ale rozhodně u nás rodič jede se svým dítětem až do předsálí a následně po operaci prvně uvidí zase rodiče. To jsme alespoň zavedli.

Vy jste zmínil JIPku, nepřekáží tam přítomnost rodičů zdravotníkům?

Je to jedna židle, na které ten rodič sedí. Dokonce i dítě, které je v umělém spánku, tak toho rodiče pořád vnímá. A pak je třeba si uvědomit, že je to v takovém případě dobře pro rodiče, protože vidí své dítě. Je to oboustranná výhoda. Může u vás s dítětem být celá rodina, například včetně sourozenců? Ano, máme rodinné pokoje. Do budoucna bychom pro ně chtěli využít celý jeden trakt.

Když jste celý ten model zaváděli, objevovaly se nějaké nesouhlasné názory?

Ne. Musím říct, že jsme tu podporu měli. Někteří kolegové se na to původně dívali trochu přes prsty. To je takový ten pocit, že dítě to musí vydržet a zvládnout. Proč mu ustupovat, vždyť z něj musíme vychovat toho statečného Bivoje. Já s tímhle pojetím nesouhlasím. Podle mě bychom pro děti měli udělat co nejvíce komfortu a co nejvíce je zbavit jakýchkoli stresujících situací. Dneska to ale kolegové vnímají dobře.

Říká se, že díky netradičnímu přístupu jezdí do havířovské nemocnice rodiče s dětmi i z daleka. Je to pravda?

Jezdí hlavně kvůli JIPce, protože celá řada nemocnic pobyt rodičů na tomto oddělení stále neumožňuje.

Vy máte více než dvacetiletou praxi v oboru, absolvoval jste roční pracovní pobyt v Anglii. Proč jste se rozhodl zrovna pro havířovskou nemocnici?

Když jsem odcházel z Nového Jičína, tak zrovna v Havířově končila primářka dětského oddělení, které bylo téměř na zavření. Nebylo, kdo by ho vedl a zůstalo tady velmi málo mladých doktorů. A všichni ti zkušení, kteří za minulého vedení odešli, tak mě tehdy oslovili, jestli to oddělení nějak neresuscitujeme. Já jsem věděl, že to nebude jednoduché a vzal jsem to jako výzvu. Přišel jsem společně s vrchní sestrou z Nového Jičína a myslím si, že se nám za ty čtyři roky povedlo to oddělení povznést. O Havířovu se díky tomu mluví úplně všude.

V minulém roce jste se stal vítězem celonárodní ankety v kategorii Lékař lůžkového zařízení. Potěšilo vás to?

To víte, že mě to potěšilo. Potěšilo mě to za všechny, kteří dělají tu práci se mnou. Lidé to vnímají jako něco pozitivního, co jsme změnili. Celý tým, protože to není jen má práce, ale musel jsem pro to ocenění jet sám, protože se to nedá dát všem, že jo. Já to beru, že to ocenění patří celému havířovskému dětskému oddělení.

Jste ze sousední Karviné, co se vám ale vybaví, když se řekne Havířov?

Teď je to práce. Ale kdybyste se mě zeptal před pěti lety, tak já jsem jako kluk jezdil hrát ping pong. Takže se mi vybaví Šumbark a pingpongová hala, v podstatě mé mládí tady v tom místě v Havířově.

Proč by podle vás měli lidé v Havířově volit koalici SPOLUplus?

Je to uskupení, které je politicky realistické. Nejsou to žádní populisté a extrémisté. Já jsem obecně pravicový volič. Nemyslím si, že je správné takové to levicové držení někoho pořád za ruku. Člověk má bojovat sám za sebe, v tom je mi pravicová politika milejší.