Na pracovní místa myslíme. Vybudujeme novou průmyslovou zónu

13.09.2022
Lokalita v Prostřední Suché označovaná jako Burianka.
Lokalita v Prostřední Suché označovaná jako Burianka.

V Havířově už existuje pouze jediná rozvojová lokalita označovaná jako Burianka. Tu byste našli za bývalým dolem Dukla v Prostřední Suché. Právě tam chceme vybudovat druhou průmyslovou zónu, která bude primárně zaměřena na cirkulární ekonomiku a odpadové hospodářství.

Jako první plánujeme postavit Centrum pro zpracování komunálního odpadu, který vybuduje společnost CEVYKO vlastněná městem Havířov a dalšími desítkami měst a obcí. Firma pro tento projekt už v lokalitě část pozemku koupila. Další plochy v nové průmyslové zóně plánujeme nabídnout firmám s podobným zaměřením. Společně se společností Asental chceme do nové průmyslové zóny přivést také další investory. Od projektu si slibujeme zvýšení počtu pracovních míst a rozvoj lokality kolem bývalého dolu Dukla.

Nedaleko budoucí průmyslové zóny se nachází prostor dnes již rekultivované skládky, který můžeme využít pro fotovoltaické elektrárny. Chceme být však správní vizionáři. Proto bychom z přebytků mohli vyrábět také vodík a zásobovat jím třeba autobusy na lince Havířov-Ostrava. Právě tu totiž plánuje Moravskoslezský kraj jako vůbec první vybavit autobusy s pohonem na vodík. Vše je třeba propočítat a navrhnout. Určitě je to ale směr, kterým se chceme vydat.

Havířov si musí udržet kontrolu nad odpadovým hospodářstvím a komunitní energetikou. Uděláme pro to maximum.